Greens Farms Academy is a PreK-12, coed school in Westport, CT

Class Day Awards Celebrated In-Person

For the first time this year, students, parents, grandparents, and friends came to campus to celebrate various achievements at the school's annual Class Day. Each year these awards honor students who have shown academic, philanthropic, and mission-driven success throughout the 2020-21 school year. This year's prestigious awards went to: 

College Book Awards:  
Brandeis University Jed Morgan
Brown University Will San Jose
Cornell University Jenifer Bonilla
Dartmouth College Luis Valbuena
Harvard University Shealeigh Crombie
Rochester Institute of Technology Mary Elsener
Andrew Wagner
St. Lawrence University Sanskriti Kumar
University of Chicago Antara Ghai
University of Virginia Madison Gordon
Wellesley College Anya Bettagowda
Williams College Sam Lublinsky
Yale University Alicja Farber
Jane Kentnor Dean '52
Alumni Award
Madison Gordon
Jason Hernandez
Angela Van Acker Award Sofia Ebbesen
Ryan Howard
Lucy Nelson
Will Paliotta
Will Whelan
Ninth Grade Class Prize Samantha Schwartz
Lynne A. Laukhuf Ninth Grade
Citizenship Prize
Bento Silva
Wagner Award Coleman Merce
Azra Ozgen
Charlotte Walter
Cum Laude Society (Juniors) Shealeigh Crombie
Alicja Farber
Jake Farber
Antara Ghai
Kavya Krishnamurthy
Sam Lublinsky
Natilie Mikhaeel
Aadit Rajangam
Avery Woodworth
Cum Laude Society (Seniors) Cayla Bernstein
Samara Cohen
Stephen Greenberg
Annabel Lawton
Alexandra Lind
Jennifer Llamas
Lucy Nelson
Comfort Omotunde
Katherine Stidolph
Ninth Grade Athletic Prize Harry Harmston
Lillian Hogan
Charlotte Walter
Tenth Grade Athletic Prize Luke Laferriere
Emma Orenstein
Eleventh Grade Athletic Prize Anya Bettegowda
Benjamin Isenstein
Edward J. Denes, Jr.
Outstanding Athlete Award
Maxwell Yates
Barbara Hellwig Rose
Outstanding Athlete Award
Marygrace DelliSanti
Marijane Beltz
Sportsmanship Award
Kate Millard
Keely O'Shea
David M. Perry
Sportsmanship Award
Jack Grills
Distinguished Athlete Award Nico Provo
Tenth Grade Class Prize Annie Dizon
Lynne A. Laukhuf Tenth Grade
Citizenship Prize
Zoma Tessema
World Perspective Award Katysha Sorokin
STEAM Award Grant Goodrick
Sustainability Award Larson Palmgren
Purchase Award Hannah MacDonald
Visual Arts Award Kate Millard
Harriett Wells
Music Award Zachary Friedman
Grant Goodrick
Brian Greenspan
Theatre Award Noah Bachner
Katysha Sorokin
Susan Conlan Award Hannah MacDonald
GLaD Prize Isaac Moskowitz
Eleventh Grade Class Prize Aadit Rajangam
Lynne A. Laukhuf Eleventh Grade
Citizenship Prize
Jonty Hammer
Barbara Conlan Award Lucy Nelson
Roger B. True Science Award Isaac Moskowitz
Roger B. True Science Research Award Shealeigh Crombie
Joan Loomis Award (French) Kate Millard
Martha Laffaye Award (Spanish) Sebastian Bodian
Ben O'Brien
The Mandarin Award Henry Mcdonald
Michael Stanfield
Whittle Award History Annabel Lawton
Ben O'Brien
Creative Writing Award Cayla Bernstein
Annika White
Amy Schwartz and OJ Burns Award Max Morfoot
Katysha Sorokin
Upton Award for English Annabel Lawton
Lucy Nelson