Greens Farms Academy is a PreK-12, coed school in Westport, CT

Spring Sports Banquet caps off one of GFA's best sports years ever
John Nash

One of the great sports school years in Greens Farms Academy history was capped off on Wednesday as the Dragons held their final athletic recognition night of the 2018-19 school year.

A packed house filled the Coyle Gymnasium for the dinner and awards banquet, which honored dozens of Dragon athletes from the spring season and the entire school year.

Here is a list of the winners for the night.

 

FAA Scholar Athletes

Alex Nesi

Will McCall

Sophie Staeger

 

Career Varsity Athlete Award (4 years, 3 seasons)

Kelly van Hoesen

 

Excellence in Athletics Awards

Kristiana Modzelewski and Sarah Peltier

 

VARSITY WATCHES

Leah Attai and Sarah Logan

 

VARSITY SWEATERS

Quentin Conopask, Liam Murphy, Marygrace Dellisanti, Whitney Rintoul, Liam Foley, Jack Seegers, Ely Michel, Allison Telesz, Kate Millard, Stephanie Wistreich, Owen Minson, Scott Yenor, Callie Morgan

 

VARSITY LETTERS

Andrew Audemard, Gus Bachner, Noah Bachner, Rari Bellingeri, Ian Brown, Andrew Butcher, Maddy Canning, Samantha Freeman, Brian Greenspan, David Hoffman, Johnnie Jackson, Noah Kanfer, Zoe Koskinas, Greg Lawrence, Annie Lew, Will Magrone, Henry Mcdonald, Faithe Murphy, Aidan Murphy, Marcuz Ng, Tim Northrop, Will Paliotta, Larson Palmgren, Ryan Pilkington, Cole Prowitt-Smith, Mark Roszkowski, Sophie Staeger, Andrew Wagner, Harriett Wells, Jack Wolfsohn

 

TEAM AWARDS

GIRLS LACROSSE

Offensive MVP: Ella Murphy

Defensive MVP: Kelly van Hoesen

Coaches Award: Alex Nesi

Most Improved: Annie Lew

JV Coaches Award: Camille Ewing

 

BOYS LACROSSE

MVP: Charlie Benson

MIP: Miles Mcdonald

Coaches Award: Henry Mcdonald

 

GIRLS TENNIS

MVP: Lane Durkin

MIP: Lane Murphy

Coaches Award: Ryan Boyle

JV Coaches Awards: Zoe Koskinas and Avery Woodworth

 

BOYS TENNIS

MVP: Connor McDonald

MIP: Davis McDonald and Aidan Helfant

Coaches Award: Jack Wolfsohn and Michael Pratt

JV Coaches Award: Jake Farber

 

BOYS GOLF

MVP: Eli Kennon

MIP: Liam Foley

Coaches Awards: Giana Panariello, Piero Panariello, Teddy Brown

 

GIRLS GOLF

MVP: Charlotte Wagner

MIP: Lilly Beck

Coaches Award: Clare Foley

 

BASEBALL

MVP: Sean Hogan

MIP: Ian Brown

Coaches Award: Jason Hernandez

JV Coaches Award: Patrick Murphy

 

SOFTBALL

MVP: Janise Park

MIP: Katharine Wells

Coaches Award: Piper Dove

 

TRACK AND FIELD

Boys MVP: Tim Northrop

Boys MIPs: Larson Palmgren and Will McCall

Boys Coaches Award: Charlie Bohnsack

Girls MVP: Kristiana Modzelewski

Girls MIPs: Madison Gordon and Jennifer Llamas

Girls Coaches Award: Haley Nilsson

 

ULTIMATE FRISBEE

MVP: Henry Groves

MIP: Ethan Parker

Coaches Awards: JT McAllister and Quinn Mullineaux